Data publikacji: 2017-06-09

Jak zrobiłem fidget spinner ze sklejki?

Opis jak zrobiłem fidget spinner widoczny po lewej na załączonym obrazku.

Na początek przygotowałem sobie szablon na okładce z jakiegoś zeszytu. Ponieważ sztywniejsza od kartki. Narysowałem trzy linie odchylone względem siebie o 120 stopni. Dostałem w ten sposób równomiernie rozstawione środki ramion spinnera. Następnie na jednej z linii odmierzyłem odległość równą średnicy łożyska + pół centymetra. Przy pomocy cyrkla zaznaczyłem tą odległość na pozostałych liniach. Na zdjęciu widoczne trzy kółka dla trzech różnych sipinnerów z czego największe nie zostało wykorzystane.

Przyłożyłem szablon do sklejki i w miejscach przecięcia się linii z okręgami docisnąłem gwoździkiem. Następnie ustawiłem cyrkiel "na oko" tak by zrobił kółko troszkę większe nić łożysko, a następnie porobiłem kółka względem punktów. Po wygładzeniu wcięć miedzy okręgami dostałem kształt spinnera.

W następnej kolejności było wiercenie. Łożyska użyte do tego projektu były średnicy 19mm, więc użyłem płaskiego wiertła 18mm. Tak by po lekkim rozszlifowaniu papierem ściernym lub miniszlifierką dostać ciasny otwór na łożysko.

Jako że moja wyrzynarka nie należy do precyzyjnych najpierw nawierciłem otwory dookoła obrysu by później łatwiej wyciąć to wyrzynarką, bez większych szkód.

W wyniku tego dostałem taką ramkę spinnera. Równie dobrze było można ja wyciąć piłką do drewna lub metalu.

Na szlifierce taśmowej wygładziłem brzegi wyrównując je do wcześniej narysowanych konturów. Wystarczyło już tylko ręcznie zaokrąglić krawędzie papierem ściernym i stopniowo rozszlifowywać otwory co chwilę przymierzając łożysko, by nie zrobić za dużego otworu. Gdy wszystkie cztery już pasowały można było je wcisnąć i zabrać się za ostatni krok.

Czyli podważenie nożykiem czarnej zaślepki na środkowym łożysku i wydmuchanie sprężarką smaru utrudniającego lekką pracę łożyska, ale tym samym narażając go na zanieczyszczenia mogące nawet zablokować kulki w łożysku.

A tak prezentuje się omawiany fidget spinner przy dwóch wcześniejszych. Od najstarszego z prawej do najmłodszego z lewej. Myślę że różnice w wykonaniu widać. Choć wbrew pozorom najlepiej działa środkowy ze względu na duże kilki i tym samym mniejszą wrażliwość na zanieczyszczenia.

Na koniec film prezentujący działanie tego fidget spinnera.